New York....Frihets gudinnan
Vi är fortfarande på samma datum som förra inlägget om Ellis Island....den 10 juli. Nu kliver vi återigen på färjan som skall ta oss till frihetsgudinnan. Det något väldigt speciellt med denna gröna dam som står och håller i en fackla och hon är betydligt mindre än vad jag hade trott. Frihetsgudinnan är 93 meter hög.....hmmm....93 meter är faktiskt väldigt stort. 93 meter kan jämföras med ett 30 våningshus och i Örnsköldsvik där jag bor är det högsta huset är Elite Plaza hotel, med sina 14 våningar. Så, med andra ord...jag ångrar mig....Frihetsgudinnan är stor.

Nu har färjan lagt till intill Frihetsgudinnans lilla ö och vi kliver av båten med en massa andra turister.

En sak som jag faktiskt aldrig har tänkt på....för man ser ju alltid frihetsgudinnan rakt framifrån. Hon har skor på fötterna.....visste ni det?

På denna bild kan man även se vart World trade center tornen skulle ha stått om de vore kvar idag. Jag tycker detta är väldigt hemskt att tänka på....att bara två så enormt stora byggnader bara är borta och alla människor som fanns i den. Det har trots allt gått 24 år sedan det hände, men denna händelse är som fastetsad i människorna i USA och i den övriga världen.


Isabell och Kris <3 <3 <3

En avstängd pir som var full med olika måsfåglar.

Frihetsgudinnan eller som de säger på engelska.....Statue Of Liberty. Här kan ni läsa lite mer om ön hon står på och vad det finns att se och göra här.



På bilden nedan där mamma poserar ramför frihetsgudinnan, så ser man faktiskt hur stor hon egentligen är. Människorna som står på monumentet nedanför henne ser också väldigt småa ut i jämförelse. Hon är mäktig....det går inte att säga emot.

Vilar en stund innan vi går vidare mot presentshoppen...

Prenstshoppens dörrhandtag som ser ut som Frihets gudinnas fackla....lite häftigt tyckte iallafall jag. Även här hittade jag lite smått och gott att hänga i julgranen.

Nu så ska vi åka vidare....och vad vi gör då kommer i nästa blogginlägg!