Kallt och varmt....

När jag gick ut med hundarna på vår promenad så var det mulet och väldigt kallt. Jag vet inte hur många grader det var, men det var såpass kallt att jag önskade jag tagit med mig pannbandet. Mulet och åter mulet.....suck!
 
 
Maya äter gräs......hela tiden känns det som. Kira gör det också ibland, men då oftast hemma på gården. Hur i hela friden klarar sig hundarna utan att äta gräs under vinterhalvåret? Så fort minsta lilla grässtrå tittar fram under våren så blir de båda som galna och det tuggar och tuggar. Så här står det på Agrias sida: "En del hundar äter lite gräs för att de tycker det är gott. Det är dock vanligt att hundar äter gräs för att de har ont i magen eller mår illa". Jag upplever inte att Maya ska må illa, så hon kanske bara tycker att det är gott helt enkelt.
 
 
Titta vad jag hittade......små gröna musöron!
 
 
Jag och hundarna går in på kalhygget en liten sväng. Hundarna har det betydligt enklare än vad jag har....hahhahah. Jag måste nämligen ta mig över den nedfallna tallen, som ligger mitt i vägen där vi ska gå och hundarna kryper helt enkelt bara under den. 
 
 
 
Två tranor kom flygandes över oss.....och de lever om nanting hemskt.
 
 
Jag undrar när de kommer att plocka ner alla plogpinnarna som fortfarande står längs efter vägarna där vi bor? Det borde väl vara dags nu när vi har kommit in i slutet av april....eller?
 
 
Plötsligt händer det! Solen tittade fram och snacka om att det blev varmt direkt. Solens strålar värmer så gott och de skyndar ju också på alla små musöron där ute.....underbart. Men, nu önskar jag att jag hade tagit på mig en tunnare jacka...hahhaha. Aprilväder.....kallt och varmt om vart annat!
 
 
Jo, jusst det......målningen fortsätter idag, men denna gång är det en vit grundfärg som ska målas. Idag blev det faktiskt inte en enda droppe vitfärg på mig.....om man då bortser från händerna förstås...hahha. Få se om Jocke tycker jag ska måla ett varv till med grundfärg i morgon eller om jag kan börja med den riktiga vita färgen. Jag får väl se vilken färgburk han ställt fram åt mig, spännande fortsättning följer...hahhaha.