Köttfärsgratäng med bacon och tomat
Provade en ny rätt idag som påminner mycket om Bacon och Köttfärsgratängen jag tidigare gjort. Denna gång var det tomat och inlagd gurka med + betydligt mindre ägg.
Köttfärsgratäng med bacon och tomat
Ingredienser:
1 msk smör
200 gra bacon, tärnad
500 gr nötfärs
2 saltgurkor, finhackade
1 tomat, tärnad
1 gul lök, tärnad (om man vill)
1 vitlöksklyfta
2 ägg
2 msk tomatpuré
2 1/2 dl vispgrädde
200 gr riven ost
salt och peppar, efter smak
Gör så här:
Sätt ugnen på 200 grader.
Bryn bacontärningar i smör på medelhög värme. Lägg sedan i köttfärsen och höj värmen något på plattan.
Bryn vidare tills färsen är genomstekt.


Blanda i den hackade gurkan, tärnad tomat, pressad vitlök, gul tärnad lök, kryddor och 2/3 av den rivna osten.


Vispa ägg, grädde och tomatpuré i en skål. Salta och peppra efter smak.

Häll äggstanningen över färsen och toppa med den rivna osten.


In i ugnen i 20 minuter eller tills rätten fått fin färg...och servera med en grönsallad till.

Klart.....och det var riktigt gott, men jag tyckte att Bacon och köttfärsgratänegn jag tidigare gjort var mycket godare.
Till detta så hade vi rött vin....ett vin som jag köpt och fått hjälp att välja ut från systembolaget. Killen som hjälpte mig tyckte nog att jag hade konstiga krav på hur vinet skulle smaka. Jag ville ha ett vin som inte smakade något i munnen efter det var svalt ner....hahahha. Han tittade konstigt på mig, men han lyckades verkligen med detta vin till mig. Han kunde sin sak....men, han sa att han aldrig någonsin fått detta krav på vinets karaktär tidigare. Han sa till mig att det är som om man lämnar in bilen på verkstaden och säger att den ska gå sakta....hahahah!
Vinet heter Ruby Zin och kommer från Californien - Artikelnummer: 76680.
