Renrasig vs Blandras
Läste ett inlägg på Fb om just detta ämne - A designer dog-maker regrets his creation!
Nu pratar han om labradoodlen, men jag anser att detta kan appliceras på vilken blandrashund som helst. Jag ser fler och fler annonser på blocket som skriver att detta är en helt ny ras....men, när det kommer till kritan så ÄR det faktiskt fortfarande en blandsras.
Han skriver om just dessa blandraser. "Cockapoo, a Cocker Spaniel/Poodle cross, which never achieved much popularity. Nowadays one can find a Goldendoodle (Golden Retriever/Poodle), Schnoodle (Miniature Schnauzer/Poodle), Cavoodles (Cavalier King Charles Spaniel/Poodle), Roodles (Rottweiller/Poodle), Yorkiepoo (Yorkshire Terrier/Poodle), Shihpoo (Shih Tzu/Poodle), Maltipoo (Maltese/Poodle), Poochon (Bichon Frise/Poodle), Lhasapoo (Lhasa Apso/Poodle) to name a few". Han skriver också att just pudeln är en väldigt populär ras att blanda in i sina blandraser - just på grund av att de inte fäller sin päls.

(Bilden kommer från denna sida)
Han säger också att: "He continues his lament saying, "Get on the internet and verify it for yourself. All these backyard breeders have jumped on the bandwagon, and they're crossing any kind of dog with a poodle. They're selling them for more than a purebred is worth and they're not going into the backgrounds of the parents of the dogs. There are so many poodle crosses having fits, problems with their eyes, hips and elbows, and a lot have epilepsy. There are a few ethical breeders, but very very few".
Vet inte vad jag skulle kalla Royce - som är en blandras mellan bichon frisé, lhasa apso och pudel. Hmmmm? En Bichlhapoo.....ja, varför inte!

Om man ser på denna bild av Royce - när jag rakat ner honom på hela kroppen så ser man hur smala hans ben är jämfört med resten av hans kropp. Han är inte större än en dvärgpudel, men väger 9 kilo. När man läser texten ovan så inser jag att Royces anatomi är som en tickande bomb....som nu har briserat. Han har ont (precis som han skriver) i bogar och även i hans fall tassarnas leder och ryggslutet. En sak som är säkert - blandar man i en massa olika raser i sin hund...så har man INTE en aning hur anatomin kommer att se ut som vuxen hund. Den tanken hade inte jag när jag köpte honom av en kvinna som födde upp just blandraser. Det är otroligt lätt att vara efterklok i mitt fall, men nu är det bara att bita i det sura äpplet och acceptera att min hund nu har ont i sina leder...
Visst du kan ha en otrolig tur och få en blandras som är frisk genom hela sitt liv....utan som helst komplikationer. Men, har du otur så kan du få en hund som min Royce - en hund med pudelben på en bichon/lhasa kropp. Men, om man mixar ihop hundar med samma benstomme och samma mentalitet, då menar jag inte att blanda en vallhund med en fågelhund - ja, då kanske det skulle fungera bättre. Tror jag!
Jag satte mig ner och skummade igenom hundannonserna på Blocket och fann detta:
- Pomeranian/Kleinspitz - 9000 kronor (snart leveransklara, 8 veckor)
- Pudel/Pomeranian - 4800 kronor (4 år)
- Chihuahua/Dvärgpincher - 6000 kronor (snart leveransklara, 8 veckor)
- Shitzu/Lhasa Apso - 10 000 kronor (snart leveransklara, 8 veckor)
- Schäfer/Amstaff/Rottweiler - 2500 kronor (1 1/2 år)
- Foxhound/Schiller/Finsk spets/Treeing Walker/Hamiltonstövare/Amerikans Foxhound - 5000 kronor (snart leveransklara, 8 veckor)
- Coton de tulear/Bichon Havanais/Lhasa apso/Pomeranian/Shitzu - 6000 kronor (8 veckor)
- Finsk Stövare/Rysk Stövare - 2000 kronor (2 år)
- En hund utan rasbenämning, men säljes för 6500 kronor på grund av att hans försäkring snart går ut
- Golden/Shäfer/Collie - 7500 kronor (9 veckor)
- Labrador/Border Collie/Boerboel - 6500 kronor (snart leveransklar, 12 veckor)
- Chihuahua/Papillon - 7500 kronor för hane och 8500 för tik (snart leveransklara, 8 veckor)
- Lhasa Apso/Pudel - 7500 kronor (8 veckor)
- Flatcoated Retriver/Gråwachtel - 7000 kronor (snart leveransklara, 8 veckor)
- Rottweiler/Vallhund - 8000 kronor (snart leveransklara, 8 veckor)
- Chihuahua/Phalene/Coton de Tulear - 2000 kronor (ingen ålder angivern, men hon var flyktbenägen)
- Chihuahua/Tibetansk Spaniel - 5500 kronor (levernasklara)
Orkar inte leta mer, men det finns massor av blandraser ute i världen - som redan är födda och vissa som planerar att para två eller flera sorter tillsammans. Men, priset varierar otroligt allt från 10000 till 5500 kronor på valpar och förståligt lite mindre på de äldre hundarna som de vill placera om av olika anledningar.
Jag kommer ALDRIG mer köpa en blandras! Men, om ni mot förmodan ändå vill köpa en blandrashund - läs på de raser som finns i hunden, träffa mamman och allra helst också pappan till valpen, kolla anatomin på valpen (ja, jag vet att det är jättesvårt), blanda inte in så många olika raser (tänker då på bruks, jakt, vallhund m.m.). Min Royce är det tre raser i....men, alla går under kategorin sallskapshund. Tänk dig själv hur det skulle kännas om du både vill dra, jaga fåglar, vakta och valla...på en och samma gång. Ägaren kommer troligast att bli galen, likaså den stackars lilla hunden!

Jag älskar verkligen min lilla blandras....tro inget annat! Han har varit/är en toppenhund på alla sätt och vis, men totalt olik en pudel i sitt sätt att agera. Han är mycket mer vaktig och klarar inte av att vara ensammen hemma - helt olik de pudlar jag haft genom åren. Royce är 37,5 % Lhasa Apso, 37,5 % dvärgpudel och 25 % Bichon frisé. Av dessa %-tal så har han så här med facit i hand fått pudel/bichon päls, pudel ben, lhasa/bichon kropp, lhasans vaktinstinkt och vikten efter lhsa/bichon.
Tänk er för!
så sjukt söta hundar =)
Ha en fin dag